ساخت و طراحی گوشی هایی که دو دوربین عقب دارند

گوشی های که دارای دو دوربین پشت می باشند به تازگی وارد بازار شده است این گوشی ها دوربین هایشان فوق پیشرفته می باشد بسیاری از شرکت های معتبر مانند شرکت هواوی و سامسونگ به ساخت این گوشی ها اقدام نموده اند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر ساخت و طراحی گوشی هایی که دو دوربین عقب دارند را در مجله خبری دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.
به گزارش مجله خبری دانستن : این روز ها گوشی‌های دو دوربینه روی بورس می‌باشند و موبایل پرچمداری را نمیتوان یافت که دوربین پشت آن متشکل از دو دوربین نباشد ; چه بسا سامسونگ نیز که دشوار در قبال این قضیه مقاومت میکرد در پایان تسلیم شد و در نوت 8 از دو دوربین استفاده کرد . البته راستش را بخواهید ماجرای گوشی‌های دو دوربینه به سال ها پیشین گشوده می گردد .

فصل بهار 86 کمپانی HTC موبایل تعجب آور و غریبی را به اسم EVO 3D معرفی کرد که دو دوربین داشت . هنوز نیز که هنوز است برای خیلی‌ها منطق این موسسه توجیه‌ناپذیر است . دوربین دوم در‌این تلفن همراه برای عکسبرداری سه‌بعدی فعالیت گذارده شده بود که عملا سعی خاصی نداشت , ولی HTC از این باخت ناامید نشد و سه سال بعد از آن , صحیح هنگامی بره‌کشان کمپانی HTC بود و آنها از فروش فوق‌العاده پرچمدار سال قبلی خویش یعنی One M7 حسابی لذت برده بودند , تلفن همراه One M8 با دو دوربین معرفی شد .

HTC درین تلفن همراه از دو دوربین , یکی با توان کمتر و صرفا برای تشخیص عمق و دیگری با توان بیشتر برای عکاسی روزانه , استفاده کرد و این‌گونه بود که «بوکه‌افکت» یا این که آن‌طور که ابعاد یوزرها اپل و آی‌فون آن را شناختند , شرایط «پرتره» به دنیای دوربین‌های موبایل همراه وارد شد . دوربین تلفن همراه M8 چیز نیکی از آب درنیامد و با استقبال متعددی روبه‌رو نشد , ولی همین کافی بود که برندهای دیگر از این ایده بی‌نظیر الهام بگیرند و دنیای دوربین‌های تلفن همراه همراه را برای مدام متحول نمایند . مبارزه مگاپیکسل‌ها تبدیل شد به مبارزه در میان دو دوربین‌هایی با مگاپیکسل کمتر .

ابعاد هوآوی اولی شرکتی بود که با تعریفی تازه , موبایل دو دوربین موفقی عرضه کرد و آن‌گاه اپل و LG بودند . البته سؤال این‌جاست : تفاوت این گوشی‌ها چیست؟ پیرو مفصل بدین سؤال جواب خوا هیم بخشید و شمارا با اشکال آن ها آشنا خوا‌هیم کرد .

گوشی‌های دو دوربین با سنسور عمق

بگذارید مشاجره را از آغاز با ساده‌ترین موقعیت استارت کنیم . همان‌طور که اشاره کردیم , در‌این سیستم از دوربین دوم صرفا به‌عنوان عمق‌یاب استفاده می شود و هیچ کاربرد دیگری ندارد ; برای همین نیازی به مگاپیکسل بالا و ویژگی ها ویژه‌ای در‌این دوربین‌ها نیست ; به عنوان مثال یک دوربین کوچک دو مگاپیکسل نیز عمل شما‌را روش می‌اندازد . چنان‌که میدانید ما صرفا بدین ادله میتوانیم محیط اطراف را سه‌بعدی ببینیم که دو دیده داریم که پرسپکتیوشان پاره ای مختلف است و همین برای ما معنای عمق را تعریف مینماید ; به‌خصوص برای چیزهایی که نزدیک‌مان می‌باشند . دوربین دوم درین سیستم نیز نسبتاً چنین کاری انجام میدهد و موبایل با آن میتواند مسافت اجسام را از خویش تشخیص دهد و پردازنده با همین داده ها میتواند پس‌زمینه سوژه را تشخیص دهد و جدا نماید .

هرچند تکنیک دوربین‌های حرفه‌ای DSLR به لطف لنزهای بزرگ‌شان پیش‌پا‌افتاده و بی آلایش است , زمینه در رابطه گوشی‌های کوچک و لنزهای کوچک‌ترشان مقداری پیچیده‌تر میگردد . در دوربین‌های حرفه‌ای هرچه عمق بیشتر می گردد تاری عکس نیز ارتقاء می‌ِیابد . البته گرچه در تئوری , گوشی‌های دو دوربینه با این خصوصیات برای این فعالیت مطلوب به حیث می‌رسند , در کار مشکلاتی دارا هستند .

به عنوان مثال , این‌ها صرفا عمق سوژه را تشخیص می دهند و باقی ورقه را به‌صورت یکسان تیره می‌نمایند و همین عکس را تصنعی و مصنوعی جلوه میدهند . ایراد دوم وقتی بوجود می آید که از اجسامی عکسبرداری شود که صورت غیرخط‌کشی‌شده دارا هستند ; به عنوان مثال رخ آدم . در این‌حالت نرم‌افزاری که مسئول تیره و تار کردن پس‌زمینه است شاید به‌اشتباه جزو جسم را نیز تار نماید . با اینکه همه‌ چیز با این سیستم و موبایل One M8 استارت شد , البته ابعاد به‌ندرت آن را در گوشی‌های رده‌بالا به عمل گرفتند ; جز در یکسری تلفن همراه میان‌رده‌ای مثل هوآوی Honor 6X یا این که لنوو K8 Plus .

استفاده از دوربین مونوکروم

پس از HTC او‌لین شرکتی که از ایده موبایل دو دوربین , با تعریف خویش , استفاده کرد هوآوی بود . در سیستمی که هوآوی مبدع آن است , یک دوربین مونوکروم ( تک‌رنگ یا این که سیاه و سپید ) به معادله بیش تر می گردد که همراه دوربین مهم تلفن همراه است . معمولا حسگر هر دوی این دوربین‌ها یکسان و مشخصات‌شان یکی است . اساسی‌ترین تفاوت آن ها این است که یکی‌از آن ها غربال رنگ یا این که RGB ندارد ; بدین مفهوم که یک سنسور نمی‌تواند رنگ محیط را تشخیص دهد , البته حسن آن این است که یک غربال کمتر جلوی لنزش را گرفته است . به این ترتیب دوربین مونوکروم فروغ بیشتری جذب مینماید و این یعنی عکس رنگ محیط را تشخیص دهد، اما حسن آن این است که یک فیلتر کمتر جلوی لنزش را گرفته است. بنابراین دوربین مونوکروم نور بیشتری جذب می‌کند و این یعنی عکس بهتر در نور کمتر.

در این سیستم هر توشه که عکس می‌اندازید به شیوه ملقب به HDR , پردازنده تصویر عکس‌ها را با نیز ترکیب می کند و عکسی با جزئیات بیشتر و نویز کمتر به شما ارائه می دهد . نو در حالتی‌که بخواهید , میتوانید عکس‌های هنری سیاه و سپید نیز بیندازید .

کمپانی هوآوی , از نوع P9 به بعد از آن , از این سیستم استفاده میکند که محاسن آن برای کارشناسان اثبات‌شده نیست . اگرچه این سیستم در تئوری عالی به لحاظ میرسد , در فعالیت نمی توان مطمئن بود با آن‌چه در تبلیغات چشم می گردد هم خوانی باشد ; ممکن است این فیض فقط به پردازش تصویر فوق‌العاده کمپانی Leica که پشت دوربین‌های هوآوی است , برمی‌گردد . البته درهرحال آن‌چه معین است این که وجود دو دوربین با این سیستم هیچ ضرری ندارد و گوشی‌های بهره‌مند از آن , به خصوص با مارک هوآوی , جزء بهترین‌ها در مسئله عکاسی محسوب میگردند .

استفاده از دوربین با زاویه واید ( گشوده )

 

LG از آن شرکت‌هایی است که ترسی از ماجراجویی در دنیای گوشی‌های همراه ندارد . آن ها سیستم دو دوربینه منحصر به فرد خودشان را کردار کردند که فراوان گوناگون از سایر بود و ابعاد موتورولا نیز درپی آنان از این سیستم سود موفقیت . LG G5 که او‌لین موبایل این مجموعه با دو دوربین بود , یک دوربین 16 مگاپیکسلی حساس داشت که در کنارش دوربین 8 مگاپیکسلی دیگری با مسافت کانونی 12 میلی‌متر قرار داشت . وظیفه این دوربین دوم زیاد گوناگون با آن چیزی است که تا به امروز گفتیم . مسافت کانونی 12 میلی‌متری این قابلیت و امکان را میدهد که شما با دوربین فضای فوق‌العاده وایدی ( گشوده ) را بگیرید که چه بسا از لحاظ آدم نیز بازتر است .

اگر‌چه با این‌ موقعیت میتوانید عکس‌های باحالی بیندازید یا این که از جمع‌های بزرگ به‌راحتی و فارغ از اینکه فراوان عقب‌عقب بروید عکسبرداری فرمایید , نداشتن کارایی‌های بقیه دو دوربینه‌های بازار , ازجمله بوکه‌افکت یا این که موقعیت پرتره , احتمال دارد توی ذوق‌تان بزند . درضمن آن‌طور که در G5 و V20 کمپانی LG دیدیم تصویر واید احتمالا به‌خوبی تصویر دوربین حساس نباشد و یه خرده با پیچ تناول کردن عکس در قسمت‌های انتهایی مواجه گردید . اگرچه مجموعه تحقیق و گسترش LG پیمان داده است با معرفی موبایل V30 این مشکلات را تا حد دوچندان متعددی برطرف نماید .

استفاده از دوربین تله‌فوتو ( زاویه بسته )

پرطرفدارترین دو دوربینه بازار آن‌هایی می باشند که دوربین دوم‌شان زاویه بسته‌تری دارااست و به‌اصطلاح تله‌فوتو است . این ابتکار مانند خیلی دیگر از نوآوری‌های با اپل و آیفون 7 پلاس استارت شد و بعد ها شرکت‌های دیگر از آن کپی‌برداری کردند ; ازجمله سامسونگ که بالاخره قانع شد با نوت 8 پا به‌این بازی بگذارد . این سیستم نسبتاً نقطه مقابل آن چیزی است که LG استفاده می نماید .

بزرگ‌ترین حسن این سیستم امکان بزرگ نمایی دوبرابر سوای ازدست‌دادن کیفیت است . هر چند با زوم اپتیکال مختلف است , شرکت‌ها میکوشند برای تبلیغات از آن استفاده نمایند . ( دیدنی است بدانید که‌این واقعه کمپانی هوآوی را به استفاده از دوربین مونوکروم با مگاپیکسل بیشتر بدون چاره کرد تا ناتوانی‌اش در مسئله بزرگ نمایی را این‌گونه بپوشاند . برهان اینکه هوآوی از یک دوربین 20مگاپیکسلی سیاه و سپید و 12مگاپیکسلی رنگی استفاده می کند قابلیت و امکان زومی است که به‌واسطه روش متفاوتش با دو لنز یکسان ممکن نیست . )

این سیستم به‌جز غلو دوبرابر , سوای ازدست‌رفتن کیفیت , مزایای دیگری نیز دارااست : با مخلوط این دو لنز شما می توانید عکس‌های بوکه‌افکت یا این که شرایط پرتره به‌مراتب بهتری بیندازید .
اما این سیستم معایب خودش را نیز داراست . معمولا شرکت‌ها مجبورند برای دوربین تله‌فوتو از دیافراگم کوچک‌تری استفاده نمایند . مثلا , دیافراگم دوربین دوم آیفون 7 پلاس f2 . 8 در قبال دیافراگم f1 . 8 دوربین مهم بوده و این یعنی دوربین دوم نور و روشنایی کمتری از خویش رد می‌نماید و در ظلمات یا این که فضاهای کم‌نورتر کاربردش را از دست می دهد . این چیزی است که در آیفون 8 پلاس نیز تغییری نکرد و در آیفون X صرفا مقداری بهبود یافته است . شرایط لنزهای نوت 8 نیز دوچندان مشابه آیفون X است . با این اوصاف شرکت‌ها معمولا در دست گرفتن دوربین دوم را از کاربران‌شان میگیرند تا این ضعف را تا حدی بپوشانند .

در مجموع به حیث میرسد هر سال محدودیت‌های این سیستم‌ها کمتر و کمتر می شود و در آتی نزدیک شاهد انقلاب بزرگی در قضیه دوربین گوشی‌های همراه باشیم . اگر چه تا این‌جا نیز پیشرفت‌شان چشمگیر بوده است .

ساخت و طراحی گوشی هایی که دو دوربین عقب دارند + تصاویر

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.