گیاه بابونه | فواید گل برگ بابونه برای زیبایی پوست و مو

بابونه فواید زیادی برای پوست و موی بدندارد شما می توانید با دمنوش بابونه برای طراوات را به پوست و موی خود به ارمغان بیاورد بابونه باعث می شود رنگ پوست شما روشن تر شود و پوست جوانی و شادابی داشته باشید در ادامه جزئیات بیشتر گیاه بابونه | فواید گل برگ بابونه برای زیبایی پوست و مو را در سایت دانستن خواهید دید با ما همراه باشید.

به گزارش سایت دانستن: بیـــشـتـــر محصولات زیـبــایـی و آرایـــشی معـــمولا پُـــر از مواد شیـمیـایـی هسـتنـد و به همیــن دلــیــل هر روزه افـــراد بیـــشتـری تمــایل پیدا میـ‌کـنــنــد تا از محصولات گیـــاهـــی برای پوست و موی خود استـفـاده کنند. از دوران باسـتـان گیــاهان گوناگونی برای زیبایـــی کاربرد داشـتــه اسـت که یکــی از آنــهـــا بابونه اســـت.

بابونه به خاطر ویژگی‌های آرامـــشـبـــخشی، ضد حسـاســـیـــت، ضد باکتــری و ضد الــتهــابی که دارد معـروف است. بابونه در بســیـاری از محـــصولات آرایـــشـــی و بهداشــتی به کار میـ‌رود مانــنـد مرطوب کنندهـ‌ــهــا و پاک کنـــنــدهـــ‌ـها و همچنـین محـصولات تثبیت کنــنـــدهـ‌ی رنگ مو.

انواع گوناگونی از محصولات بابونه در دســـتــرس اســـت که معروف‌تریــن آنها، دمـــنوش بابونه اسـت. روزانـــه بیــش از یک میـلـــیون فنجان چای بابونه در سراســـر دنـیا مصــرف می‌شود. بابونه به صورت عصــارهـ‌ی مایــع، عصـــاره‌ی روغنی، کنـــســتـانـتــره و در کرِمــ‌ها و پمـادهـا نیز موجود اسـت.

1. درمـان آکـــنه

اگر مدام در حال مبارزه با جوش‌هـا و اثـــر به جا مانده از آنها هســتـیـد، میـــ‌ـتوانید از چای بابونه به صورت موضعی استـــفـــاده کنـیـــد که شیوه‌ای ارزانــقـــیمــت و طبیعــی برای کاهـــش تظــاهر آکـنه و اثــر به جا مانده از آن است.

بابونه یک آنـتــی اکســیدان قوی اسـت که به درمـــان آکنـــه کمک میـــ‌کـــند.

کاربرد روزانه: یک فنــجان چای بابونه دم کنـــید، لیف تمــیـــزی را به آن آغشـــته کرده و کمـــی بچـــلـــانـیـد. صورت خود را با یک پاک کنــنـده‌ی ملـایــم بشوییــد. لیف را روی صورت خود بگذارید و اجـازه دهــیـد لیــف 15 دقــیقه در تمـاس با پوست بمــانـد. لیـــف را بردارید و صورت خود را با آب ولرم آبـــکـشــی کنیـــد و با حولهـــ‌ی نخی خشــک کنید. ایـــن کار را روزی دو بار انـجام دهید.

درمـــان هفـتـــگـــی: در یک فنــجان یک قاشــق غذاخوری گل بابونه بریـــزید و آب داغ را به آن اضــافه کنیـد، بگـــذاریـــد 20 دقیقــه دم بکـــشـــد. یک قاشق غذاخوری عســـل، یک قاشـــق چایـــخوری آبـــلــیــمو و یک عدد سفیـده تخـــم مرغ را با آن ترکیــب کنـــید تا ماســـک درسـت شود. ماســـک را روی صورت تمــیـز خود گذاشتــه و 15 تا 20 دقـیـقـــه صبــر کنـیـــد. سپـــس صورت را با آب سرد بشوییـــد. این کار را هفـتـهـــ‌ـای یک بار انـــجام دهیـــد.

2. روشن کردن رنـــگ پوست

چای بابونه مانــند روشن کنــنــدهـ‌ی طبیعـــی پوست عمل کرده و رنـگ پوستـ‌ــتان را بازتـر میــ‌کنـد و ضمـنا درخــشــش خوشایـــنـــدی به آن می‌ـدهد.

بابونه حفـــرهـــ‌ـــهای پوست را جمــع می‌کـــنـد که باعـث می‌ـــشود پوست شما جوانـــ‌ـــتـــر و زیبــاتــر به نظـــر برسـد. دو فنـــجـان آب جوش تهـیه کنیـــد، دو قاشق غذاخوری بابونه خشک شده را در آن بریـــزیـــد و بگـــذاریـد 5 تا 7 دقــیـقه دم بکـشـد. سپــس آب آن را صاف کنـــید و یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشــق چایخوری آبــلـیــمو به آن اضـافـــه کنیـــد. ترکـــیب حاصــل را به پوست صورت و گردنـ‌تان بزنیــد و بگــذارید تقریبا 15 دقیـقـه بماند، سپس با آب کامـــلا بشوییـــد. ایـن کار را هر روز انجــام دهیـــد.

3. مبــارزه با پیری پوست

بابونه که منـبـع عالی آنــتـــی اکسـیــدانـ‌هاســت با رادیکـــالـ‌ـهــای آزاد در بدن که به سلول‌هـای پوست آســیب میــ‌ــزنند مبـــارزه کرده و از بروز آن جلوگیـری میــ‌ـکـــند.

بابونه می‌توانــد بازسـازی بافـت و سلول‌های پوست را تسریع کنــد، حفـره‌های پوست را ببـــندد و پروسه‌ـی پیری را کُـنــد کنـــد.

کاربــرد روزانــه: یک فنجــان چای بابونه درســـت کنــیـــد و بگذارید خنـک شود. یک پنـبه توپی را به آن آغـــشـتــه کرده و به پوستــ‌تـان بزنــیــد، 10 دقـیقــه صبر کنـــید و سپس با آب سرد آبکـــشـــی کنیـد. ایـن کار را هر روز انجام دهید تا پوستـی سالـــم و درخـــشــان داشته باشید.

کاربرد دورهـ‌ـــای: گهـــگـــاه می‌توانـیــد از بخار چای بابونه برای صورت خود استـــفاده کنـید تا حفرهــ‌هــای پوست باز شده و آلودگـیـ‌ــها خارج شوند.

4. لایــه برداری پوست
بافت ریزدانهـ‌ــای چای بابونه به عنوان لایــه بردار طبیــعــی پوست نیز عمـــل میــ‌ـکـــند. چای بابونه میـــ‌تواند سلول‌ــهــای مرده‌ و خشـــک شده‌ی پوست را جدا کرده و آن را نرم و درخــشــان کنـد.

محـــتویات 2 یا 3 عدد چای کیـســهـــ‌ــای بابونه را در کاســهـــ‌ای خالـــی کنـــید، کمی شکـر و روغن زیـتون اضــافه کرده و اسکـراب درســت کنـیـد. ایــن اسکـــراب خانـــگــی را به آرامـی به صورت خود بزنـــیـــد و با حرکـــات دورانــی ماساژ بدهیـــد. سپس صورت را با آب سرد آبــکشــی کرده و خشک کنید. ایـــن کار را هفــتهـــ‌ای یکـبـــار انــجام دهـــیـد.

5. محو کردن حلـقـهـ‌ـــهــای تیره پای چشـم

طبــیــعــت نرم کننــده و آرامــشـــبـخش بابونه به روشن کردن تیــرگــی پای چشـم کمک می‌کند. خاصیت ضد الـتهابـــی بابونه نیـز از التهاب اطــراف چشم و پف آن میـ‌کاهـد.

4 عدد چای کیسهـ‌ــای بابونه را به مدت 5 دقیــقــه در یک فنجـان آب داغ دم کنـیـــد. کیــسه‌ـــهای چای را خارج کرده و دو تا را داخــل یخــچال و دو تای دیــگــر را روی کانـتـر آشـپــزخـــانـــه بگذارید. ابـتـــدا چای کیـــســهـ‌ـــای روی کانتـــر را به مدت 5 دقیـــقـــه روی چشــمـهای بستـه خود بگذاریــد و سپــس چای‌ـــهای کیسـهــ‌ـای داخــل یخـچـال را به مدت 5 دقــیـقه روی پلــکـ‌ـهـــای بسته خود قرار دهیـــد. این درمان را هر وقت که بخواهـــید می‌توانید انجــام دهید.

6. درمان شوره سر

آب کشیــدن موها با چای بابونه برای برطرف کردن شوره سر مفیـد است و ضمنــا خارش پوست سر را تسـکین داده و درخــشــش زیــبــایـی به موهای کدر می‌ــدهـد.

2 تا 3 فنـجان آب جوش درست کنیـــد و 4 یا 5 عدد چای کیـســهـــ‌ـــای بابونه را در آن بگــذاریــد تا دم بکـــشـد، بعـد از ایـنـکـــه کامـــلـــا خنک شد کیسهـــ‌هــا را خارج کنـــیــد. موهایــ‌ـتان را طبق معـمول بشویید و نرم کننده بزنـــیـد، سپـس با چای بابونه آبکـــشی کنــیـــد. بگــذاریـد موهای‌تـان خودشان خشـــک شوند.

7. الـــتـــیام زخم و بریـدگــیـــ‌های جزئی

بابونه التـیـــام دهـنـــده‌ـــ‌ـــای قوی نیــز هســـت چون خاصـــیــت آنـتـــی اکـســـیــدانـــی و ضد میکــروبی دارد. بابونه مانـــند یک ضد عفونی کنندهـــ‌ــی موثر عمـل کرده و میـــ‌ـتوان آن را برای درمان بریـدگیـــ‌ـــهـــای جزئی و زخمــ‌ـهــا به کار برد.

ضمــنـــا بابونه میــ‌ـتوانـــد التهـــاب و قرمـــزی ناحـــیـــه‌ـــی آسیب دیــده را کاهـش بدهد چون ویژگی ضد الــتـهــابـــی هم دارد. چنـــد عدد چای کیسـهـــ‌ــای بابونه را در آب گرم بگـذارید و یکـــی را خارج کرده و روی زخــم فشار دهید. هر چنـــد بار که لازم بود ایــن کار را انـــجام دهیــد.

همچــنیـن میــ‌توانـیــد عصـــارهـ‌ی طبـیعی بابونه را بخــریــد و آن را مستــقیــما به محـل آســـیب بزنــیـد.

گیاه بابونه | فواید گل برگ بابونه برای زیبایی پوست و مو

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.