یلدا چند دقیقه از بقیه شب های پاییز بلندتر است

شب یلدا برای اینکه یک دقیقه از همه شب های پاییز طولانی تر می باشد طولانی ترین شب سال معرفی شده است و از دوران قدیم بسیاری از افراد در شب های بلند سال دور هم جمع می شدند و این شب های طولانی را در کنار هم می گذرانند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر یلدا چند دقیقه از بقیه شب های پاییز بلندتر است را در مجله خبری دانستن خواهید دبد با ما همراه باشید.

به گزارش مجله خبری دانستن : شب یلدا چند ساعت و دقیقه است , کوتاه و بلند شدن شب‌های سال یکی از اتفاقاتی استکه انسان هر روز با آن مواجه می شود و اهمیت مهمی در زندگی روزمره مردم داشته و دارد.همین مسئله سبب شده نحوه زندگی در کشورهایی که طول شب و ‏روز آنها تنها چندساعت استبا کشورهایی که تقریباً طول و شب روز آنها با هم برابر است، تفاوت آشکاری داشته باشد.‏

ایرانی‌ها اما از بسیار قدیم با احاطه به علم نجوم از این تغییر مطلع بوده‌اندو شب یلدا را با سنت‌های ویژه ای در نظر گرفته‌اند. این در حالی استکه شب یلدا گاهی فقط یک دقیقه یا حتی کمتر با شب‌های قبل و بعد خود تفاوت دارد.با پشت سر گذاشتن اول مهر که برابری شب و روز در کل کره زمین اتفاق می افتد،به مرور در نیمکره شمالی به طول شب ها اضافه و از طول روزها کاسته می شود و در نهایت در شب اول زمستان طولانی ترین شب سال یا همان یلدا اتفاق می‌افتد.

از لحاظ اوقات شراعی شامگاه روز پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶، لحظه غروب خورشید ساعت ۱۶:۵۵ دقیقه و طلوع خورشید در بامداد جمعه اول دی ماه، ساعت ۷:۱۰ دقیقه خواهد بود
که با این حساب طولانی ترین شب سال با مدت زمان ۱۴ ساعت ۱۵ دقیقه رقم می خورد.
از لحاظ نجومی اما گفته می‌شود که طولانی‌ترین شب امسال ۱۴ ساعت و ۱۷ دقیقه خواهد بود.
بررسی اینکه شب یلدا چند ساعت و دقیقه است

در پایان طولانی ترین شب سال، روز اول دی ماه کوتاه ترین روز سال در نیمکره شمالی خواهد یود. شب یلدا یا شب چله از لحاظ نجومی اول زمستان و برابر با انقلاب زمستانی است.
خورشید در حرکت سالیانه خود در اول زمستان در جنوبی ترین نقطه شرق طلوع کرده
و در جنوبی ترین نقطه غرب غروب می کند و با کم شدن زاویه حرکتی خورشید در آسمان
در این زمان ما شاهد بلندترین شب سال و کوتاه ترین روز سال هستیم.

چرا که مدار حرکت زمین با دایره البروج ۲۳/۵ درجه اختلاف دارد و در نقطه انقلاب زمستانی
زمین به پایین ترین حد خود و بیشترین اختلاف با مدار دایره البروج می رسد که۲۳/۵ – درجه است.ولی از انقلاب زمستانی و یا شب چله به بعد خورشید از جنوبی ترین نقطه شرق و غرب فاصله گرفتهو کم کم به نقطه شرق و غرب نزدیک شده تا به اعتدال بهاری برسد.

ایرانیان باستان به این تقسیمات زمان و تفاوت طول شبانه روز و به صورت طبیعی زوایای بین مدارات اشرافکامل داشته‌اند و آن را در محاسبات خود لحاظ می کردند. فراموش نکنیدکه یلدا واژه ای سریانی به معنای تولد است که به زایش مهر تابان پس از شبی طولانی اشاره دارد.

یلدا چند دقیقه از بقیه شب های پاییز بلندتر است

نظرات کاربران (0)

دیدگاه ها بسته شده اند.